Skip to content

Slowa „dyscyplina” zwykle uzywa sie w znaczeniu „kary”, „kontroli przez zmuszanie do posluszenstwa lub wlasciwego zachowania sie” i w sensie „cwiczenia, które poprawia i wzmacnia”

3 miesiące ago

240 words

Słowa dyscyplina zwykle używa się w znaczeniu kary, kontroli przez zmuszanie do posłuszeństwa lub właściwego zachowania się i w sensie ćwiczenia, które poprawia i wzmacnia. Chociaż nauczyciele zwykle zgadzają się z tym, że dzieci powinny nauczyć się, jak utrzymać dyscyplinę i samokontrolę, skłonni są jednak raczej zmuszać je do dyscypliny niż pomagać im w wyrabianiu w sobie świadomej dyscypliny wewnętrznej. Dzieci potrzebują pewnej kontroli i kierownictwa – pomaga im to wyrobić w sobie dyscyplinę wewnętrzną; stopień kontroli zależy od sytuacji i poziomu ich dojrzałości. Nie można polegać na tym, że dzieci zawsze potrafią ustanowić wśród siebie taki stopień kierownictwa i kontroli, jaki im jest potrzebny. Czasami, szczególnie w okresie przedpokwitania, odczuwają one równocześnie potrzeby wzajemnie sprzeczne: pragną, aby ograniczano ich zachowanie się i jednocześnie kwestionują te ograniczenia. Problem dyscypliny szkolnej kompl ikuje się ponadto na skutek tego, że panuje ogólne przekonanie dorosłych, że jest demokratycznie – traktować złe zachowanie się w mniej lub więcej ten sam sposób, nie biorąc pod uwagę okoliczności lub przyczyn. Chociaż zrozumienie przyczyn jest podstawą właściwego ustosunkowania się do złego zachowania się, wiele osób pracujących w szkolnictwie za jedyny podstawowy sposób odnoszenia się uważa karę. Ta postawa jest niewątpliwie bardziej charakterystyczna dla szkoły średniej niż podstawowej. [patrz też: choroba genetyczna definicja, naklejki na paznokcie allegro, refundacja aparatu słuchowego ]

0 thoughts on “Slowa „dyscyplina” zwykle uzywa sie w znaczeniu „kary”, „kontroli przez zmuszanie do posluszenstwa lub wlasciwego zachowania sie” i w sensie „cwiczenia, które poprawia i wzmacnia””

Powiązane tematy z artykułem: choroba genetyczna definicja naklejki na paznokcie allegro refundacja aparatu słuchowego